Hakkında


Tamamen açık kaynak kodlarından oluşan ve tüm dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan pek çok kullanıcı tarafından benimsenmiş sistemlerdir.  Açık kaynak kodlarıyla  sunulan ücretsiz çözümler genellikle benim gibi gönüllü ekipler tarafından yazılır ya da çok ama çok düşük maliyetlerle ekstra modüller entegre edebileceğiniz yöntemleri mevcut olan sistemlere yerleştirmektedir. Çok fazla tema seçeneği olması, çok fazla dil seçeneği olması, benim gibi gönüllü kod yazıcıları tarafından pek çok versiyonu desteklenen modülleri olması ve pek çok ödeme, pazarlama gibi alternatif seçeneklerinin bolluğu önemli avantajları sağlamışlardır. Tabi olumsuz yanları da var; Güvenlik açıkları, teknik destek alamayacak olmanız gibi.

Tabi her kişiye veya şirkete uygun bir çözüm mutlaka vardır. Ama  önemli olan en mutlu edeni hangisidir. Bütçeniz, teknik bilginiz  ve daha birçok kritere göre seçeceğiniz e-ticaret yazılımı sizi tatmin edebilmelidir. En popüler olan bazı ücretsiz eticaret sistemlerinden opencart, prestashop, abantcart ve magento ki ülkemizde de oldukça yaygın kullanılan sistemlerdir, bunlar hakkında bazı temel bilgileri ve geliştirilmiş kodları tarafımdan aşağıda sizlere sunuyorum.

Opencart kurucusu ve gelişitiricilerinin başında Daniel Kerr  gelir. Opencart E-ticaret yazılımıdır. Dünyada oldukça fazla geliştiricisi bulunan açık kaynak kod uygulamasıdır. açık kaynak kodlu olmasına rağmen PHP yazılım dili olarak yazılmış bir Opensource yazılımıdır. MVC odaklı Wiev Controller olarak ta  çok sağlam bir yazılıma sahiptir. Karar mekanizmalarını kaynak kodlarını veya modüllerini öğrendiğiniz taktirde geliştirmesi oldukça hızlı ve tasarım yapmanız bir o kadar basite indirgenmiş bir yapıdır.

Hazır E-ticaret Sistemleri arasında en çok kullanılan ve en çok geliştirilen bir e-ticaret yazılımı ile karşı karşıyayız. Özellikle Türkiye’de sektör haline gelen Opencart Tasarım ve yazılımı kullanımı bir çok yazılım firmasının işini kolayaştırırken bir çok işletmeninde yazılım ihtiyaçlarını gidermektedir. Hiç te azımsanmayacak sayıda büyük, orta ölçekli pek çok firmanın da altyapısını oluşturmakta olan opencart gerekli güvenlik sağlandığı zaman gönül rahatlığıyla kredi kartı ve diğer online ödeme yapılarını kullanabileceğiniz bir yapıdır.

Opencart Kurulum Dosyalarına Buradan Ulaşabilirsiniz

http://www.opencart.com/index.php?route=download/download

Opencart Sistemsel olarak Linux/Unix işletim sistemleri üzerinde en rahat ve en güzel performanslı bir şekilde çalışan açık kaynak kodlu e-ticaret yapısıdır. Opencart PHP + Mysql İkilisini Kullanarak PHP MVC yapı çatısı altında hızlı ve ekonomiktir.

Magento işletmelerin büyümesi ve online ticarette başarılı olması için tasarlanmış esnek, ölçeklenebilir e-ticaret çözümleri sunuyor. Magento platformu dünyanın önde gelen markalarından bazıları da dahil olmak üzere 150.000 ‘den fazla işletme, tarafından güvenilir şekilde kullanılmakta. Güçlü pazarlama, arama motoru optimizasyonu ve katalog yönetimi araçları ile her kullanıcının kendi ihtiyacına uygun siteyi oluşturmasını sağlayacak özellikli bir yönetim arayüzüne sahiptir. Fazla bir geçmişi sahip olmamakla birlikte , internette ürün satışı yapmak isteyenler için oldukça ideal ve kullanışlı bir sanal mağaza sistemidir.

“En İyi Yeni Proje” ödülüne layık görülmüştür. Açık kaynak kodlu oluşundan dolayı Magento geliştiricileri tarafından sürekli olarak optimizasyon ve hata ayıklama sürecinden geçerek, daha kararlı versiyonları yayınlanıyor. Bu sayede sürek li olarak yeniliklere açıktır.

Magento Kurulum Dosyalarına Buradan Ulaşabilirsiniz

http://www.magentocommerce.com/download

Magentonun ücretsiz olması sizleri yanıtmasın. Magento da Opencart gibi son derece geliştirilmiş profesyonel bir e-ticaret sistemidir ki kurumlara özel ücretli versiyonu da vardır.