Geliştiriciler için En Popüler 5 Kod Editörü


Bilgisayarın başına sihir yapmak için oturuyorsanız, size sihirli bir değnek gerek. Yazılımda sihirli değnek demek; kaliteli bir kod editörü seçmek.

Notepad ile kodlamaların yapıldığı günler siyah beyaz fotoğraflar kadar eskide kaldı. Artık geliştiriciler daha verimli çalışmalarına yardımcı olan, gerektiğinde yol gösterip destek çıkan kod editörlerini seviyorlar.

Kaliteli bir kod editörü seçimi tıkandığınız yerde size yardımcı olabilir, hatalarınızı hızlıca düzeltmenizi sağlayabilir ve en önemlisi harcayacağınız fazlalık zamandan tasarruf ettirir.

İnternette bulabileceğiniz onlarca metin tabanlı editörler, kod editörleri, IDE’ler ve daha neler neler sizi bekliyor! Bu kalabalıka uğraşmadan, doğrudan en iyiye ulaşmak isteyenlerdenseniz, işte; geliştiriciler tarafından en sık tercih edilen, en popüler 5 kod editörü!

01 – Sublime Text 3

Fiyat: Ücretsiz (Yükseltilebilir sürüm 80 dolar) | Stabilite: Yüksek | Hız: Yüksek | UI/UX: Orta Şeker | Özelleştirilebilirlik: Yüksek

+ Hafif ve hızlı

+ Kolayca özelleştirilebilir

 Etrafta Fink atan ödeme pop-up’ı

Sublime Text, geliştiricilerin çalışma şekillerini değiştirmeyi başaran kapsamlı bir kod editörü. Bu, hafif ve hızlı kod editörü, başlatma düğmesine tıkladığınız anda dosyalarınızı düzenlemek ve yeni kod satırları yazmak için hazırdır.

Sublime Text’in en kayda değer yanı, şekil verilmeye hazır bir hamur gibi olmasıdır. Onu istediğiniz gibi şekillendirip, ihtiyaçlarınıza uygun hale getirebilirsiniz.

Geliştiriciler tarafından hazırlanan binlerce eklentiyi kullanarak kod editörünüzü baştan yaratabilir, birçok ihtiyacınızı kısayoldan halletmeye yardımcı olan bir kod editörüne sahip olabilirsiniz.

Eklenti paketleri kadar Sublime Text için kapsamlı görsel özelleştirme seçeneklerinden de bahsetmeliyiz. Editörün görünümünü birçok açıdan değiştirebilir, hataları ve gözünüze çarpmasını istediğiniz detayları belirgin kılabilirsiniz.

Sublime Text’i ücretsiz olarak indirip kullanmaya hemen başlayabilirsiniz ancak düzenli kullanımda Sublime Text’in size sürekli bir lisans anahtarı satın almanız gerektiğini hatırlatacağını unutmayın.

Tıpkı WinRAR gibi Sublime Text de size sürekli lisans satın almanız için uyarı verecek ve lisans almadığınız sürece bu uyarı kutusundan kurtulamayacaksınız.

Sublime Text’in WinRAR’dan en önemli farkı; Sublime Text 4.0 sürümünü yalnızca lisans anahtarına sahip geliştiricilerin kullanabilecek olmasıdır.

02 – Visual Studio Code

Fiyat: Ücretsiz | Stabilite: Yüksek | Hız: Orta Şeker | UI/UX: Yüksek | Özelleştirilebilirlik: Orta Şeker

+ Büyük ve karmaşık projeler için ideal

+ Oldukça otomatikleştirilmiş

+ Dahili Git desteği

 İlk başlangıç biraz yavaş

Visual Studio Code, Microsoft tarafından (şaşırtıcı bir şekilde) açık kaynaklı olarak geliştirilen başarılı bir kod editörüdür. Visual Studio Code muhtemelen bu listemizde IDE olmaya en yakın araçlardan biri.

Otomatikleştirilmeye oldukça müsait yapısına karşın, Visual Studio Code’un ilk başlangıçta 40 dereden ayrı ayrı su getirmesi biraz can sıkıcı olabiliyor. Güçsüz sistemlerde bu fark daha hissedilir seviyelere çıkıyor.

Popülaritesi şöyle dursun, Visual Studio Code gerçekten sağdık bir kullanıcı kitlesine sahip. Dahası, bu geliştirici kitlesinin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor.

Visual Studio Code dahili olarak bir terminal’e ve Git desteğine sahip ki, bu kimi geliştiriciler için yazılımın en önemli avantajlarından biri.

IntelliSense özelliğiyle işleri hızlıca halletmenizi sağlayan kod editörü, onu daha güçlü kılmanıza yarayan binlerce başarılı eklentiye de sahip.

03- Atom

Fiyat: Ücretsiz | Stabilite: Orta Şeker | Hız: Orta Şeker | UI/UX: Yüksek | Özelleştirilebilirlik: Yüksek

+ Git ve GitHub ile etkili çalışabilme avantajı.

+ Gerçek zamanlı ortaklarla çalışabilme.

 Yavaş açılma süresi.

 Geçmiş sürümlerden gelen performans sıkıntıları

Atom, bizzat GitHub’un kendisi tarafından geliştirilen ve Sublime Text’in etkisiyle (kopya çekilerek) geliştirilen bir kod editörüdür.

Sublime Text’den etkilenerek geliştirilmesine rağmen Atom’un ücretsiz olması, kutudan hazır çıkması, dahili Git ve GitHub entegrasyonları onu güçlü bir rakip haline getiriyor.

Atom’un belki en sevilen özelliğiyse aynı anda birden fazla yazılımcının aynı kod üzerinde gerçek zamanlı olarak düzenlemeler yapabilmesidir.

Her güzelin bir kusuru vardır. Atom’un kusuru da geçmiş sürümlerden kaynaklanan bazı performans sorunlarında saklı. İlk açılışı bir çok editöre göre oldukça hantal.

Eğer ilk açılış süresine katlanabilecek kadar sabırlıysanız, ilk gazdan sonra açılıp saçılan Atom, evlere şenlik performans sunuyor.

04- Brackets

Fiyat: Ücretsiz | Stabilite: Orta Şeker | Hız: Orta Şeker | UI/UX: Yüksek | Özelleştirilebilirlik: Orta Şeker

+ Basit özelleştirilebilirlik seçenekleri

+ Başarılı tasarım

+ Özellikle macOS uyumlu

 Performans kararsızlığı

Brackets, Adobe’un geliştiricilere kıyağı olarak sunulan ve halen açık kaynaklı olarak geliştirilen bir kod editörü. Brackets hız konusunda Atom’un boyunun ölçüsünü alırken Sublime Text’in gerisinde kalıyor.

Brackets yalnızca birkaç yıl önce yayınlandığı için henüz taze delikanlı bir kod editörü olduğu söylenebilir. Yeni kullanıcılar için ideal olan Brackets her programlama dilini desteklemiyor ve çoğunlukla Front-End teknolojiler tarafında başarılı işler çıkarıyor.

HTML ve CSS konusunda takdire şayan kod editörü, bazı hızlı fonksiyonlar sayesinde kodları şıp demeden paldır küldür yazmanızı kolaylaştırıyor.

Brackets’in bir tuhaf özelliği de birden fazla dosya için sekme mantığını kullanmıyor olması. Sekmeler sol taraftaki bir menüde açılıyor.

Eğer daha önceden sekme tarzını benimsemiş kod editörleri kullandıysanız, Brackets’i ilk bakışta yadırgayabilirsiniz.

Aynı anda birden fazla dosyayla çalışmak istiyorsanız, Brackets’in dahili olarak sayfaları yan yana ayırabileceğiniz başarılı bir SplitScreen özelliği var.

Tasarım açısından radikal değişikliklerle ekran üzerindeki alandan tasarruf etmenizi sağlamasına rağmen Brackets’in benimsediği ilginç tasarım detayları, dosyalar arasında yolunuzu ararken bol bol kaybolmanıza neden olabilir.

05- Vim

Fiyat: Ücretsiz | Stabilite: Yüksek | Hız: Orta Şeker | UI/UX: Düşük | Özelleştirilebilirlik: Yüksek

+ Taş gibi sağlam ve hızlı

+ Klavye komandoları için biçilmiş kaftan

+ Dahili Linux ve macOS desteğine sahip.

 UI yok, her şey klavyeden kontrol

Çoğu kez internette “nasıl çıkılacağı bulamadığı için dalga geçilen” Vim, işleri eski tarzda halletmeyi sevenler için var. Komut satırı üzerinden kullanılan ve dahili olarak Linux ve macOS’de yer alan kod editörü, Windows için ayrı bir sürüme sahip.

Vim, elini klavyeden kaldırmadan çalışmak isteyenlere hitap ediyor ve en yüksek verimliliği hedefliyor. Vim’i kullanırken fareye elinizi uzatmak zorunda kalmaz ve bölünmeden her şeyi klavyenizden halledebilirsiniz.

UI olmadığı için Vim’e yavaş derseniz çarpılma ihtimaliniz var. Komut satırı üzerinden çalışması onu kapalı kutu yapmıyor. Pekala çeşitli özelleştirmelerle Vim’i harika bir kod editörüne dönüştürebilirsiniz.

UI’nin olmaması Vim ile tanışmak isteyenlerin ilk randevuda kafasını attırabilir. Ancak biraz zaman ayırıp klavye kısayollarını algılaması için kas hafızanıza izin verdiğinizde, Vim’i kullanmanın sanıldığı kadar zor olmadığını fark edeceksinizdir.

Diğerlerini de Keşfetmeyi Unutmayın!

En popüler olan her zaman ihtiyacınız olan olmayabilir. Bu listede yer vermediğimiz daha nice kod editörünün koyu hayranları ve kullanıcıları var.

Kod editörü seçimi yaparken kendi önceliklerinizi belirleyin ve ardından bu önceliklerinize hangisinin en iyi hizmet ettiğini saptayın.

Gerisi siz ve keyfinizin kahyasına kalmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.