2019’da Yapılabilecek En İyi İş Fikirleri


Yeni bir yıl daha artık yavaş yavaş sona ererken, karlı bir iş fikri arıyorsanız 2019 yılında da popülaritesini sürdüreceğini düşündüğümüz birçok iş fikri için şimdiden planlama yapmanızı öneririz.

2018 yılı artık sona erdi. Türkiye için ciddi ekonomik sorunların yaşandığı 2018 yılının ardından yeni umutlar ile 2019 yılına giriyoruz. 2018’de kurulan yeni işletmelerde büyük düşüşler yaşanırken, normalleşme adımları ile birlikte 2019 yılının yatırımcılar ve girişimciler için daha iyi olacağını düşünüyoruz. Eğer 2019 yılında yeni bir yolcuğa başlayacaksanız, sizler için bazı fikirlerimiz var.

İşte 2019 yılında karlılığını artıracağını düşündüğümüz iş fikirleri.

1. CAFE

Minimum Yatırım Sermayesi: 200.000 | Öneri: 10/8

Türkiye’de cafe sektörü inanılmaz bir hal almaya başladı. 50 bin nüfuslu ilçelerde bile onlarca cafe yüksek karlılık ile önemli cirolar elde ediyor. İnsanların en uğrak noktalarından biri olan cafelere olan ilginin 2019 yılında da artmasını bekliyoruz. Cafe sektörünün en büyük dezavantajlarından biri yüksek personel maaşı ve yüksek yatırım sermayesi. Bu iki konuda eli sağlam olabilecek işletmeler için önerdiğimiz iş fikirleri arasında yer alıyor. Konu hakkında ek bilgiler Cafe Açmak İstiyorum rehberimizde.

2. KURUYEMİŞ

Minimum Yatırım Sermayesi: 60.000 | Öneri: 10/6

Son 20 yıldır Türkiye’de kuruyemiş sektörü neredeyse aynı dinamiklere sahipti. Ancak 2018 yılının son aylarına doğru kuruyemiş fiyatlarında ciddi yükselişler ve bu yükselişler ile birlikte kar marjlarında ciddi iyileşmeler yaşandı. Sektördeki birçok firma yatırımlarını artırmaya başladı ve iş hacmi düşmesine rağmen cirolarda artış var. 2019 yılında da kuruyemiş sektöründe bulunan işletmelerde kar artışları beklemeyi sürdürüyoruz. Konu hakkında ek bilgiler: Yükselen Piyasa: Kuruyemiş Fiyatları ve Kar Marjı Artıyor.

3. E-TİCARET

Minimum Yatırım Sermayesi: 5.000 | Öneri: 10/8

Bir klişe olacak ancak rakamlar halen ticaretin e-ticarete doğru yöneldiğini ortaya koyuyor. 2018 yılında e-ticaret sektöründe hafif bir düşüş gözlemlendi, lakin ekonomik verilerin iyileşmesiyle birlikte 2019’da Türkiye’de e-ticaret sektöründe yeni bir rekor beklentisi var. E-ticaret sektörünün en büyük avantajı sermayesi dahi olmayan girişimcilere açık kapı bırakması (Dropshipping). Sektöre giriş yapmak düşündüğünüz kadar zor değildir, ister küçük çaplı ister büyük çaplı bir e-ticaret girişimi için çalışmalar 1 hafta gibi kısa bir sürede bile başlatılabiliyor. E-ticarette en önemli konu reklamdır, doğru reklam planlaması için yaratıcı fikirleri olan girişimcilere kesinlikle öneriyoruz. Konu hakkında ek bilgiler E-Ticaret Yapmak İstiyorum rehberinde.

4. HALI SAHA

Minimum Yatırım Sermayesi: 900.000 | Öneri: 10/9

Türkiye’de kentleşme oranı her yıl değil her saat artıyor. Kentleşme oranının artmasıyla birlikte insanların rahat bir nefes alabileceği ya da spor yapabileceği alanlarda ciddi azalmalar yaşanıyor. Bu sorun ile birlikte özellikle erkek bireylere yönelik hala sahalarda ciro artışları var. Türkiye’de kayıtlı yaklaşık 50 bin halı sahanın birçoğu dönüşüme alınarak yeni ve profesyonel bir hizmet ile karlılığını artıyor. 2019 yılında da sektörde ciro artışlarının yaşanmasını bekliyoruz. Sektöre girmenin en büyük sorunu ise yüksek maliyetler. Bir halı sahanın kurmanın bedeli minimum 900 bin lirayı buluyor. Ek bilgiler Halı Saha Açmak rehberinde.

5. BOYASIZ GÖÇÜK DÜZELTME

Minimum Yatırım Sermayesi: 10.000 | Öneri: 10/10

Türk Lirası’nda yaşanan dramatik düşüş ile birlikte araç fiyatlarında çok ciddi yükselişler var. 2 yıl öncesine kadar 20 bin liraya satılan bir ikinci el aracın fiyatının 40 bin liraya çıktığı bu dönemde araçların ikinci el piyasasında en çok dikkat edilen “boya” sorununu da daha değerli bir hale getirdi. Aynı özelliklere sahip 2 araç arasında boyalı olan ile boyasız olan arasındaki fark bazı durumlarda 20 bin lirayı bile aşıyor. Hal böyleyken son teknolojiler kullanılarak yapılan boyasız göçük düzeltme çalışması yapan işletmelere olan taleplerde ciddi artış var. Üstelik sektörde el emeğinin yüksek seviyede olması nedeniyle karlılık birçok benzer sektöre oran ile çok yüksek. Sektörün bir diğer avantajı ise düşük yatırım sermayesi talebi. Konu hakkında ek bilgiler Boyasız Göçük Düzeltme rehberinde yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.