Ölüm üzerine: David Bowie Kalktığında, Kleist Tetiği Çektiğinde


Kendini yaratmak için kullandığın kimi malzemeleri, yıllar sonra kendini yıkmak için de kullanabiliyorsun. Tez ve antitez. Hayat dediğin bir sentez.

Özgenur | Korlu

David-Bowie-Son-Fotograf-1David Bowie’nin Jimmy King tarafından çekilen son fotoğrafı

Hayat, bir çan eğrisi gibi. Kendini yaratmak için kullandığın kimi malzemeleri, yıllar sonra kendini yıkmak için de kullanabiliyorsun. Tez ve antitez. Hayat dediğin bir sentez.

Kendini inşaa ettiği kadar yıkan iki adamın birbirlerine açılan kapılarına takıldı aklım. Biri Heinrich von Kleist. Alman edebiyatının dahisi. Diğeri David Bowie, glam rock’ın yeri doldurulamaz abisi. İkisi de çok konuşuldu ölümleriyle. Sadece ölümleriyle mi? Yaşama ve öldükten sonra yaşama biçimleriyle de.

İntihar ikisinin hikayesinin de ortak noktalarından biri. Kleist, aşkın anlaşmalı intiharla mühürlendiğinde doruk noktasına ulaşacağına inanmıştı. Bu yüzden aşık olduğu kuzenini onunla beraber intihar etmesi için ikna etmeye çalıştı. Başaramayınca intihara ikna edebileceği bir kadına aşık olmayı denedi ve başardı.

Şizofren bir anne, intihar eden bir üvey ağabey ve intiharı deneyen bir eski eşin ardından Bowie, intihar etmenin eşiğinde bulmuştu hayatının bir noktasında kendisini. Zirveye çıkmış, bütün kuralları yıkmıştı. Etiyopyalı model Iman ile karşılaştı, kendini…

View original post 337 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.