VİCDANSIZ NESİLLER YETİŞTİRDİK


VİCDANSIZ NESİLLER YETİŞTİRDİK

Honki ponki torino çamana bimbo kozizo şiki şiki şayme tikitak tok diye şarkıların yazıldığı bir dönemi vardı Türkiye’nin. Belki de o dönem bir kırılma noktasıydı bu milletin hayatında. O dönemde insanlar gevşemeye, aptallaşmaya başladı sanki. Aptal beyinler aptal nesiller yetiştirdi. Cehalet mutluluktu ne de olsa. Tek istediğimiz biraz huzurdu. Huzur inşa eden “mütahitlerin” malzemeden ne kadar çaldığının, temelin ne kadar çürük olduğunun hiç bir ehemmiyeti yoktu. Deprem olmadıkça mesele de yoktu.

Bir tokatla kendimize gelebilirdik belki ama öyle derin aptallaştık, öyle keyifli bir rehavete kapıldık ki… terör gerekiyordu kendimize gelebilmemiz için. Yolsuzluk gerekiyordu, hırsızlık gerekiyordu, baskı gerekiyordu, özgürlüklerin ve adaletin elimize vurarak alınması gerekiyordu. Bunlara karşı durunca da biber gazı yememiz, basınçlı sularla savrulmamız gerekiyordu. Katliamla akan kanlarımızın yıkadığı caddeler gerekiyordu. Bunların hepsi ve daha fazlası gerekiyordu kendimize gelebilmemiz için. Tatlı rüyalar görürken uyanamadık, kabus görmemiz gerekiyordu, karabasanlar ile fırlamamız gerekiyordu yataklarımızdan.

Sen, ben, o, biz, siz, onlar diye bölük pörçük olmamız gerekiyordu, ırkçı, faşist, yoz, yobaz sularla yıkanması gerekiyordu beyinlerimizin birilerinin ekmeğine yağ sürmemiz için. Kural tanımaz siyasi canavarların zincirleme kazasındaki kaldırım kazazedeleriyiz hepimiz. Şehit değil niyaziyiz.

Kendimize geldik mi? Geldik. Artık çok mu geç, yoksa henüz geç değil mi? Bilemiyorum.

Kanı bitlenmiş birileri var ve fena halde kaşınıyorlar. Sabrımızı sınamayın diyenler sabrımızı sınıyorlar. Uzun tırnaklarımızla kaşımamız gerekiyor. Kaşıya kaşıya kanatmamız, acıtmamız gerekiyor, sonra da kendi kanayan yaralarımızı tedavi etmemiz gerekiyor. İyileşmemiz ve barışmamız, barışmamız ve birleşmemiz, birleşmemiz ve zihni temiz zihniyeti pak nesiller yetiştirmemiz gerekiyor.

Fikri hür, vicdanı hür bir gelecek inşa edebilmek için fikir ve vicdan sahibi bir nesil yetiştirmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.