Uzaydan muhteşem kareler: Hubble Uzay Teleskobu 25 yaşında


Westerlund 2 — Hubble’s 25th anniversary image
This image shows the central region of star cluster Westerlund 2 taken by the NASA/ESA Hubble Space Telescope. The image’s central region, containing the star cluster, blends visible-light data taken by the Advanced Camera for Surveys and near-infrared exposures taken by the Wide Field Camera 3. The surrounding region is composed of visible-light observations taken by the Advanced Camera for Surveys. This image of the cluster and its surroundings has been released to celebrate Hubble’s 25th year in orbit and a quarter of a century of new discoveries, stunning images and outstanding science.

Geçtiğimiz nisan ayının 24. gününde Hubble Teleskobu‘nun 25. yıl dönümü, NASA(Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından uzaydan yeni kareler yayımlanarak kutlandı.

hubble 1

24 Nisan 1990’da, Discovery adlı uzay mekiği tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine ulaştırılan Hubble, ismini Amerikalı astronom olan Edwin Hubble’dan almıştır. Hubble Teleskobu, uzay ile ilgili birçok bilinmezi aydınlatıyor ve yeryüzünün 569 kilometre yukarısında bulunuyor. Bugüne kadar yaklaşık 800 bin gök cismi üzerinde 1 milyon 200 binden fazla gözlemde bulunan Hubble Teleskobu’nun, derin uzayı gözlemlemesi için 2020 yılına kadar faaliyet gösterebileceği belirtildi.

hubble 2

Hubble teleskobunun 25. yıl kutlamaları için birçok etkinlik gerçekleştirildi. Dünya üzerindeki teleskopların yeterli olduğu görüşündeki insanların eleştirisine maruz kalan Hubble, onları kısa zaman içerisinde haksız çıkararak, uzak galaksilere açılan bir pencere haline geldi ve evrenin nasıl oluştuğu hakkında da daha çok bilgiye sahip olmamıza olanak verdi. Aslında Hubble’ın ilk yıllarında, ana kamerasında netsizlik olduğu tespit edildi. NASA için bir hayal kırıklığı olan bu problem, 1993’te astronotlar tarafından tamir edildi. Bunun sonucunda Hubble Teleskobu, karanlık enerjinin varlığı hakkında kanıtlar toplama başarısına erişti. Hatta Hubble Teleskobu’ndan alınan bilgiler, 2011 Nobel Fizik Ödülüne katkıda bulundu.

hubble 3

Yıllar içerisinde Hubble, sadece Nebulaların birbirinden güzel fotoğraflarını çekmekle kalmayıp aynı zamanda optik alanında da gelişimlere yardımcı oldu. Sonuç olarak aslında her “Selfie” çekimimizde, Hubble Teleskobuna teşekkür etmeyi unutmamak gerekiyor.

Hubble Teleskobu’nun yerini alacak olan James Webb Uzay Teleskobu’nun da 2018 yılında uzaya fırlatılması bekleniyor.

hubble 4

hubble 5

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.