1.5 milyar dolara ‘Ay turu’


1.5 milyar dolara Ay turu |  görsel 1

 

Özel uzay ve havacılık şirketleri, Mars’ın ardından Ay’a da insan göndermek için kolları sıvadı. ABD’li özel bir şirket, 2020’de Ay’a yolculuk başlatma planlarını dün kamuoyuna açıkladı.

 

ABD’de uzay ve havacılık alanında giderek daha da etkin olmaya başlayan özel şirketler, Mars’a koloni kurma ve göktaşlarında madencilik yapma projelerine, Ay yolculuğu projesini de ekledi. Golden Spike (Altın Çivi) adındaki şirket, adını ABD’nin 1863-1869 yılları arasında inşa edilen 1.749 kilometrelik ‘Pasifik Demiryolu’na çakılan son çividen alıyor.

Şirketin CEO’su ve aynı zamanda NASA’nın Bilim Görevi Direktörlüğü (SAM) biriminin eski başkanı olan Alan Stern, her Ay yolculuğunu tam 1.5 milyar dolara satmayı planlıyor. Şirket, bu yüksek ücret karşılığında, iki kişiyi Ay’ın etrafında gezdirecek.

Space.com’a konuşan Stern, “Bu yolculuğu ülkelere, şirketlere ve bireylere satıyoruz… Sıraya girin, bana kalırsa bu uzun bir sıra olacak” dedi.

MALİYET DÜŞÜK TUTULACAK!
Golden Spike, yönetim kurulunda uzay keşfi alanında oldukça yetenekli kişileri barındırıyor. Bunlardan bir tanesi, Apollo görevlerinde yer almış, NASA Johson Uzay Uçuş Merkezi direktörü Gerry Griffin.

Washington’da düzenledikleri basın toplantısında Ay planlarını açıklayan Stern ve Griffin, yolculuğu gerçekleştirecek uzay aracı ve roketi 2014’te belirlemeyi düşündüklerini söyledi. Maliyetin düşük tutulması için, ikili yeni nesil yerine bugün geliştirilme aşamasında olan roketleri kullanmayı düşünüyor. Stern, Mars’a 2030 yılında turist taşımayı hedefleyen SpaceX şirketinin Falcon 9 roketini kullanacakları iddiasının ise doğru olmadığını söyledi.

Your next holiday view? The Earth appears over the Lunar horizon as the Apollo 11 Command Module

Golden Spike, potansiyel müşteri olarak kendi uzay ajansları olmayan ve Ay’a kendi başına insan gönderme şansı bulamayacak ülkeleri hedefliyor. Ayrıca, Ay yolculuğundan yararlanmak isteyen bilimsel kurumlar ve Dünya’nın uydusunu görmek isteyen müşteriler de önemli müşteriler olarak görülüyor. Stern, Asya ve Avrupa ülkelerindeki uzay ajanslarıyla görüştük ve projemize büyük ilgi gösterdiklerini gördük” dedi.

AY’A GİTME YARIŞI
Golden Spike, Ay’a insan göndermek için iddialı ve evrensel bir planla ortaya çıksa da, Dünya’nın gizemli uydusuna bayrak dikmek isteyen tek firma değil. Google Lunar X PRIZE, Ay’a yapılacak görevler kapsamında birçok özel kurumu teşvik ediyor.

Yarışma kapsamında, Ay’a gitmeyi ve orada 500 metre ilerleyerek Dünya’ya veri göndermeyi başaracak aracı tasarlayanlara 30 milyon dolar ödül verilecek. Stern, kendisinin Moon Express adını taşıyan bir ekiple yarışmada yer aldığını belirtti.

Golden Spike’ın Ay yolculuğu, dört ateşleme safhasından oluşacak. İki ateşleme Ay’a inecek modülü yörüngeye taşıyacak, diğer ikisi de kargo ve mürettebatın taşınmasını sağlayacak. 2020’li yıllarda rutin uzay yolculuklarına başlamayı planlayan Golden Spike’ın başkanı Stern “Ay 8’inci kıtamız olacak” ifadesini kullandı. Şirket, Ay’a en son yapılan görev olan Apollo 17’in ateşlenme tarihi olan 7 Aralık’ı, planlarını açıklamak için özel olarak belirledi.

A promotional poster for the scheme, which aims to send a country into space for $1.5bn

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.