Alaska’da 30 Yıl Bir Başına Yaşamak


Alaska’da 30 Yıl Bir Başına YaşamakHikaye çok güzel ve bir o kadar da ilginç. Hayatın karmaşasından ve gürültüsünden sıkılıp, yalnız başına bir ömür geçirmek, herkesin yapabileceği bir iş değil. Fakat Richard Proenneke bunu başaran milyonlarca kişiden birisi.

Richard Louis Proenneke (4 Mayıs 1916 – 20 Nisan 2003) tarihlerinde yaşamış, amatör bir doğa tarihiçisi. Çocukluğundan bu yana bir çok farklı işte çalışmış. Bu nedenle elinden her türlü iş gelmekte. Marangozluk, balıkçılık ve motor tamirciliği gibi el ustalığı gerektiren işler, ona ekstra yetenekler kazandırmış. Pearl Harbor saldırısından hemen sonraki gün, Amerikan donanmasına yazılmış ve marangoz olarak donanmaya hizmet vermeye başlamış. Bu hizmet sırasında ateşli romatizmaya yakalanınca, 6 ay boyunca hastanede kalmış. Arkadaşı Sam Keith‘e göre bu hastalık onun hayatında bir dönüm noktası olmuş. O günden sonra Richard, kendini sağlıklı yaşama ve dayanıklı olmaya adamış.

Yıllarca tamirci ve ağır ekipman operatörü olarak çalışan Richard, emekli olduktan sonra Alaska Twin Lakes’e yerleşmeye karar vermiş ve 30 yılını geçireceği, bulunduğu çevredeki doğal malzemelerle inşa ettiği bu tek göz ağaç evi yapmış.

Richard Proenneke

Richard Proenneke, evin yapımından, günlük aktivitelere kadar bir çok kareyi filme aldı ve bu görüntüler “Alone in The Wilderness” adında bir belgesele dönüştü. Proenneke’nin kendi çekmiş olduğu video kayıtlarından derlenen yaşantısını izleyebilirsiniz. (1999 yılında şehir hayatına döndüğünde 82 yaşındaydı. Proenneke 2003 yılında hayatına veda etmeden önce yapmış olduğu kulubeyi National Park Service’e bağışladı.)

Alaska’da 30 Yıl Bir Başına Yaşamak” üzerine bir yorum

  1. Reblogged this on Şeker'in Yeri and commented:
    Çok güzel bir belgesel gerçekten. Elbette insanın 30 yıl bu şekilde yaşaması kolay olmasa gerek. Keşke bizde yapabilseydik

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.